Courtship Book TAG

Courtship Book Tag zrcadlí lidskou lásku do podoby lásky ke knihám. Tag obsahuje 10 fází. Dozvěděla jsem se o něm od Markéty (Marillee), za což jí děkuju. Rozhodla jsem se tedy podělit se svými poznatky, i když původně jsem chtěla točit nahrávku na ytb. No, bohužel, zatím jsem se nesžila s novým prostředím, ve kterém nově bydlím. Doufám, že to ale nebude až tak vadit. Příjemné čtení přeji.

1. Fáze – První dojem

Knížka, kterou sis koupila kvůli krásné obálce

Bylo před Vánoci, už nevím, kterého roku, ale všude jsem viděla ve výlohách knihu Nijura. Neměla jsem příliš ponětí, o čem knížka je, ale měla přebal v takové barevné kombinaci, že mě hned chytla za oči a já ji toužila mít. Hučela jsem do příslušné osoby tak dlouho, že se Ježíšek smiloval a já byla o Štědrém dnu nejspokojenější čtenářkou. Ale aby to nebylo tak jednoduché, od téže autorky vyšla další knížka, Dračí brána a opět s podobně laděnou obálkou. A tu jsem si tedy relativně nedávno koupila osobně, i když vím, že příběhově je asi pro mladší čtenáře. To je kniha, kterou jsem si koupila kvůli krásné obálce.

 

 

 

 

2. Fáze – První dojem

Knížka, která tě dostala svou anotací

Tady si nejsem tak úplně jistá, ale nejblíže zadání by asi byla kniha Hra věží od Daniela O´Malleye. Velkou zvědavost ve mně vzbudila věta „Milá Ty, tělo, které nosíš, patřívalo mně.“ A dále to pokračovalo něčím takovým, že se hlavní hrdinka probouzí obklopena těly s gumovými rukavicemi na rukou. A to mě teda dorazilo úplně, jelikož se moje představivost rozjela naplno. Raději si nechci přiznat, jakým směrem.

 

3. Fáze – Sladké řeči

Knížka, která tě dostala díky stylu, kterým je napsána.

Zde bych volila mezi třemi knihami. Byla by to Ztracená růže, Nikdy se nepřestala usmívat a…. Slova paprsků alias Words of Radiance. Každá z těhle knih by se sem hodila, ale abych to vzala od podlahy, volím Words of Radiance od Brandona Sandersona. Dovolím si poznámku, že jsem knihu četla v originále a při porovnávání s českým překladem, i když není nekvalitní, zůstanu raději u anglické verze. Words of Radiance je druhým dílem série Stormlight archive a oba díly mě dostaly do těžko pochopitelných psychických stavů, kdy jsem chtěla házet s věcmi o zdi atp. Je těžké říct, u kterého dílu to bylo častěji. Ale když jsem vybrala dvojku, mám pro to důvod. Kniha mě dostala kvůli tomu, kolik WTF infarktových momentů obsahuje, jak je promyšlená a jak neuvěřitelně uvěřitelně působí. Je to dotažení jedničky do extrému, zvláště v tom, jak mě dovedl autor naštvat, když se mu podařilo odsunout mou oblíbenou postavu na druhou kolej. Pokud chcete, aby vás u čtení styl psaní opravdu dostal, doporučuju tuhle. Je to něco pro knižní masochisty.

 

4. Fáze – První rande

První díl série, který tě přiměl koupit si zbytek.

To je těžká otázka, vzhledem k tomu, že doma vlastně nemám žádnou sérii kompletní, i když je hodně prvních dílů sérií, které se mi dostaly pod ruku. Asi to bude tím, že jsem měla hodně sérií zpřístupněných díky knihovnám, takže jsem si je nepotřebovala později kupovat. Přesto jsou dvě série, které postupně sbírám – série o čaroději Kedrigernovi od Johna Morressyho, ke kterému jsem se dostala už jako malá – i když neříkám, že jsem měla k dispozici první díl. A pak je to stará edice Kola času, kterou taky pomalu sbírám. V obou případech knihy sérií sbírám spíše pro jejich knižně sběratelskou hodnotu, než že by mě chytly přímo první díly. Asi tak.

5. Fáze – Pozdní noční hovory

Knížka, která tě přiměla zůstat vzhůru celou noc.

Kupodivu to byla kniha Královské spiknutí od Michaela J. Sullivana. Úžasně čtivá záležitost, ale musím podotknout, že jsem knihu potřebovala mít přečtenou taky proto, že jsem ji musela následující den vrátit do knihovny, ale chtěla jsem její čtení mermomocí dokončit. Ale do čtení jako samotného jsem se nutit nemusela, příběh byl prostě na tyhle noční avantýry jako dělaný.

 

6. Fáze – Vždycky v mé mysli

Knížka, o které jsi nemohla přestat přemýšlet.

Teď trochu z vážnějšího soudku – knížkou, o které jsem nemohla přestat přemýšlet bude nejspíše Napomenutí z onoho světa, která je vlastně záznamem z reálného exorcismu. O jejím obsahu se dá hodně přemýšlet a já z ní načerpala spoustu poznatků.

http://www.napomenuti.estranky.cz/

7. Fáze – Fyzické sblížení

Knížka, která tě zaujala tím, jaká je na omak.

Knihou sedmé fáze je Sedmý jezdec od Soni Harasimové. Přebal je tištěný na drsném papíru, který má asi imitovat akvarelový papír a naprosto se ke knize a jejímu obsahu hodí. Celkově je kniha krásně grafický zpracovaná a ilustrace v ní jsou taky velice příjemné. Tato kniha mě opravdu moc překvapila, když jsem ji poprvé držela v ruce.

 

8. Fáze – Setkání s rodiči

Knížka, kterou bys doporučil rodině a známým.

Knížkou, kterou bych doporučila rodině a známým by byla Daleká cesta za domovem od Richarda Adamse, která popisuje skupinku divokých králíků a jejich hledání nového domova. Moje blízká rodina měla vesměs vždycky nějakou možnost chovat domácí králíky, kteří se mimochodem v knize taky objeví, tak by mě zajímalo, jestli by po přečtení téhle knihy viděli tato zvířátka stejnýma očima. Ehm, nezní to trochu divně?

 

9. Fáze – Přemýšlení nad budoucností

Knížka nebo série, u které jsi si jistý, že ji budeš číst ještě mnohokrát.

Tady nastává okamžik pro mou srdeční záležitost – jde o trilogii Paksenarrion nebo také Deeds of Paksenarrion od paní Elizabeth Moon. Je potřeba se nenechat odradit tím brutálním grafickým zpracováním přebalu v českém vydání, protože tahle trilogie je prostě skvělá a úžasná a dokonalá a fenomenální a…. Prostě a jednoduše, patří mezi mé nejoblíbenější trilogie vůbec, četla jsem ji pomalu dvacetkrát a ještě mnohokrát budu a doufám, že se k ní jednou vrátím v některé ze svých nahrávek. Srdečně doporučuju každému, kdo má rád high military fantasy.

 

10. Fáze – Sdílej lásku!

Koho do TAGu označuješ?

Nemám nikoho konkrétního, koho bych chtěla přímo zatagovat, sdílím tedy tento tag s každým, kdo má chuť se rozpovídat o svých zamilovaných knihách. Pokud se o těchto knihách podělíte se mnou zpětně, budu moc ráda. Mějte se krásně a u dalších článků brzy na přečtenou!

Categories : TAG