Červený vrch

I když je společnost zahlcována příběhy o zombie apokalypse ze strany her, filmů a knih, představte si, co by se stalo, kdyby se tahle myšlenka stala skutečností. Zde začíná příběh Červeného vrchu. Seznamte se s koncem světa.

V knize sledujete příběh několika hlavních postav, které postupně vyprávějí svou část. Nejhlavnější z nich je ale asi postava Scarlet. Obyčejně pracuje v nemocnici, kde se však jednoho dne setká z neobvyklým případem jedné ženy, která umírá na záhadnou břišní nemoc. Scarlet ještě netuší, že ženin případ není ve světě ojedinělý, a že zprávy, kterými je přeplněna televize a další média o hrozivém viru, který se šíří z Evropy, jsou vlastně skutečné. A že je Scarlet viru blíž, než si myslí. Ve městě se zničehonic rozpoutá peklo. A Scarlet s hrůzou zjišťuje, že to její je okořeněno navíc ještě tím, že neví, co se stalo s jejími dvěma dcerami.

Nevím, jestli jste někdy uvažovali nad tím, co byste v podobném případě dělali Vy. Pokud ne, tak Vám kniha ukáže, jak na to. Jak se potázat s tím, když potkáte někoho, koho znáte, ale už není tím, kým byl. Co se může stát s psychikou přeživších. Protože tato kniha působí velice autenticky. Hlavně první polovina donutila moje srdce, aby bilo podstatně rychleji, jelikož nebylo jasné, jakým způsobem a za jakých ztrát to všechno bude pokračovat. Jedinou jistotou bylo, že čtenář ví, kam se všechny postavy ubírají – na místo zvané Červený vrch – tedy na takový menší ranč obklopený poli.

Někde ve druhé polovině se moje nadšení z knihy začalo vytrácet. I srdce už bylo klidné, jelikož se příběh začal otáčet velice předvídatelným směrem. Ne, že by čtenář věděl, co nebo kdo bude odstraněn, ale všechno vykrystalizovalo do podoby zombie apokalypsy, kterou znáte z filmů, knih a her. Jen to bylo podáno trochu jiným způsobem. Konec mě nepřekvapil, ale zůstal otevřený. Dalo by se to očekávat, pokud jde o knihu ze série.

Scarletin příběh je podán velice věrohodně. Její mateřské city a logika tvořily 90 % všeho, co v ději vykonala. Příběhy ostatních byly spíše taková vata kolem, byť taky dobře napsaná vata. Oceňuji tedy autorčin um napsat „živé“ charaktery. Psát umí také děsivé scény. Ale koncovka byla o poznání horší, všechno se doslova vleklo do jasného cíle. Tím Vás nechci odrazovat od přečtení této knihy. To v úmyslu nemám, protože byste mohli přijít o docela kvalitní knížku. A uznejte sami, napsat knihu, která by byla od začátku až do konce 100%, to umí jen málokdo.

Když jsem se rozhodla dát knize hodnocení lepšího průměru, bylo to hlavně kvůli poměrně dobře podaným popisům postav a jejich myšlenkám. Za výsledek samotný by kniha tak dobře nedopadla. Nicméně, pokud bude série pokračovat, neváhala bych ve čtení. Pokud se tedy nudíte, máte rádi zombie příběhy, zkuste tento. Já sice zombie nesnáším, zdají se mi pak šílené noční můry, ale šla jsem do toho a zkusila, jaké to je, když má člověk občas u čtení i strach.
 
NÁZEV: Červený vrch / Red Hill
AUTOR: Jamie McGuire
SÉRIE: Red Hill (1)
ROK VYDÁNÍ: 2014 (vydání originálu 2013)
NAKLADATELSTVÍ: Fortuna Libri
POČET STRAN: 328