Některé změny v životě přicházejí nečekaně a s takovou razancí, že dovedou člověka doslova smést na podlahu a pořádně s ním vytřít bez náhrady vzniklých škod. Něco takového potká Mackenzieho při mírumilovném rodinném výletě, který se promění v hotovou noční můru. Jeho následky si se sebou tento muž ponese ještě řadu let a ví, že nikdy nic nebude jako dřív. Nezbývá mu, než z toho, co se stalo, vinit jak sebe, tak Boha a brát toto své rozpoložení jako neměnné. Ale i přesto v Mackově životě přichází další zlom, který jej přivede na místo, o němž doufal, že jej již nikdy nespatří.

Věříš, že existuje Bůh, který tě miluje? V Mackovi, hlavním protagonistovi příběhu, by tato otázka znamenala zvýšení srdečního tepu, nárůst vzteku a rozvíření dalších negativních emocí. Není se co divit. Od oné události, která se hluboce dotkla jeho samého i jeho rodiny, se z něj stal téměř zlomený muž, i když se stále snaží se svými emocemi a otázkami bez odpovědí bojovat. Jako obranu si v sobě vytvořil vysoké hráze z viny, smutku a bolesti a od úplného zdeptání se by jej mohl odvrátit jen zázrak. A když tento zázrak přichází, Mackenzie tomu zprvu ani nechce uvěřit.

Youngova kniha ukazuje tolik pochopitelný a známý příklad lidského chování a myšlení, se kterým se můžeme setkat denně v ulicích. Každý člověk si se sebou nese své strasti i radosti a je jimi zpravidla podmíněn. Mackův příběh a nečekané setkání je však ukázkou toho, jak se navrátit k tomu, co člověka osvobozuje a také proč se nechat osvobodit. Jednoduše si představte, že se setkáte s tím, kdo o vás ví naprosto všechno a bere věci, inu, s božským nadhledem.

Chatrč má ale také tu vlastnost, že vyvolává mezi čtenáři velkou kontroverzi. Je to podobný případ jako u Tooleho Spolčení hlupců nebo u dnešního hitu Dívka ve vlaku – jedna skupina čtenářů knize přisuzuje úroveň literárního odpadu, druhá na ni zase pěje chvály. Proč tedy tuto knihu brát spíše pozitivně? Zde je vysvětlení. Nejdříve můžete knihu hodnotit podle jejího specifického obsahu. A to konkrétně, jestli předávaná filosofie a vyobrazení bytostí působí v rámci křesťanských tradic věrohodně, nebo jestli je to snůška kdejakých sebraných domněnek, myšlenek či výmyslů. Ano, i to je cesta, která se před vámi otevře. Pokud se ale při čtení výjimečně odprostíte od řešení správnosti nábožensko-filosofických otázek, se kterými na vás kniha v určitých momentech vyrukuje, pořád tady zůstává to, jestli vás kniha baví, jestli si udrží vaši pozornost a co ve vás jako čtenáři vyvolává. To je záležitost, kterou je možné u knihy zvláště vyzdvihnout. A z toho také vyplývá, proč knihu brát jako něco literárně odlišného a zajímavého.

Jestliže totiž knihu neodložíte hned při prvním výskytu slova Bůh, můžete si osahat atmosféru dobře vystavěného napětí již krátce po začátku. Také zde získáte pocity stísněnosti, marnosti, bolesti, dojetí i úlevy. Tato kniha jednoduše čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout, pořád se v ní něco děje a neustále na vás bude chrlit další a další události, bude vás bodat svým poselstvím a některými výjevy. Jste citlivější nátury? Možná se budete cítit jako na houpačce. Ale pokud si připadáte pevní jako skála, třeba vás donutí se nad některými momenty zamyslet se zcela vážnou tváří.

Chatrč je místo, ve kterém se prolínají sféry. Je to také místo, které může hledajícího čtenáře oslovit, nabídnout mu alternativu do svého života. Je to dílo s netradičním vyobrazením Všehomoucnosti i lásky se schopností přesáhnout stereotypy. A co víc – v tomto krátkém příběhu, který vytvořil W. P. Young, můžete nalézt i kus sebe samého.

 
NÁZEV: Chatrč (The Shack)
AUTOR: William Paul Young
PŘEKLAD: Šárka Kadlecová
NAKLADATELSTVÍ: Knižní klub
ROK VYDÁNÍ: 2009 (vydání originálu 2007)
POČET STRAN: 256
 

 4 out of 5 stars (4 / 5)

 

Láska a vztah. Všechna láska a každý vztah jsou možné jen proto, že už existují ve Mně, v Bohu samotném. Láska není omezení, láska je let. Já jsem láska.