Vtrhnout do světů Kosmíru – opět a se silou velebouře

Ten člověk, se kterým právě mluvíte na téma knihy, se na vás dívá skoro jako na blázna, protože máte takřka viditelně slzy na krajíčku, vaše tvář září téměř nadpozemským jasem a uvnitř se podivně chvějete něčím, co by se dalo nazvat ne jinak než jako naprosté, hluboké a hlavně upřímné nadšení. Ten člověk, nebo spíše oběť, se kterým právě mluvíte, se nechal chytit do spárů nevybouřeného knihomola – a co hůř – knihomola se srdíčky místo očních panenek, když se právě v duchu prochází vzpomínkami, obrazy a představami. Oběť před záplavou slov a superlativů nemá jak utéct. Jste-li uvnitř, okno a dveře jsou daleko, nejbližší židle, se kterou by vás mohl přetáhnout po hlavě, abyste ztichl, jako shodou náhod v pokoji zrovna není. Jste-li venku, pohrozíte mu zlým pohledem, že by bylo neslušné jen tak zmizet. A tak musí poslouchat. Bez ohledu na to, jak moc ho to zajímá, úskoky k jiným tématům ignorujete. A proto tomu někomu vyprávíte dále nerušeně a s nasazením všech dostupných prostředků o geniálních knižních světech, se kterými se určitě bude muset seznámit, aby dále nezůstával v kacířské nevědomosti. A nakonec máte třeba i úspěch a člověk slíbí, že si knihu přečte. A třeba to i vážně udělá. Zástupci nejmenovaných náboženských skupin by se od vás mohli učit, jak užívat přesvědčovacích technik. No co byste pro dobrou věc neudělali? A zvláště pak, pokud jde o knihy.

Možná se vám něco podobného již přehodilo, byť možná ne tak drasticky a bez přemrštěného prožívání. Snažit se někoho nalákat na vaši oblíbenou knihu nebo sérii a vkládat ruku do ohně za to, že případného čtenáře také literární svět pohltí, je však velice delikátní záležitostí. (A zvláště, když je v ohrožení nejen vaše ruka, ale i vlastní čest.) Mě se tohle přesvědčování smísené s odevzdaným hypováním stává čas od času také. Ale u některých autorů a jejich knih, o kterých evangelizuji okolí, častěji než u jiných. Případy, kdy docela často hořím nadšením a mám v srdíčku takové ty pocity sounáležitosti s knihou, která mi tolik dala, a s jejími fanoušky po celém širém krásném světě, jsou obvykle asi tak tři nebo čtyři.

V prvním případě jsou to mnou zhruba stejně oblíbené světy Pána Prstenů a Malazské knihy padlých. Ve druhém případě, kdy doporučuji a vnucuji, kudy chodím, se jedná o příběhy o dívce Paksenarrion dělené „příčkově“ v poslední době s universem Warhammeru 40 000 (protože kdo neslyšel o Warhammeru, je samozřejmě škaredý heretik). Někde napůl cesty mezi druhým a prvním případem stojí příběhy z universa World of Warcraft. Kvalitu zpracování příběhů ponechávám zcela stranou, spíše jde o jakési nostalgicky úzké sepětí s herní platformou a tou hromadou času, kterou jsem hraním v minulosti trávila. Chápete, že. Nicméně, v prvním případě, kdy vyloženě skáču tři metry do vzduchu, kdykoliv vyjde něco nového, se jedná o knižní světy autora Brandona Sandersona a jmenovitě o jeho Mistborna a naprosto fenomenální Archiv bouřné záře, potažmo celý koncept Kosmíru (Cosmere), ve kterém se světy příběhů Mistborna, Archivu a dalších nacházejí. A vlastně jásám i u Sandersonových non-Cosmere knih, co si budeme povídat. Kdo jste od něj někdy něco četli, tak nejspíše tušíte, proč tak vyšiluji.

Ale abych došla k podstatě toho, co se právě děje. To jsem takhle zrovna pomáhala dohledávat jeden určitý obrázek jednomu známému a zabrousila jsem na deviant artu do sekce věnované právě fanouškovským vizím hrdinů a situací z výše zmíněných Sandersonových knižních světů. A jak tak procházím ty neskutečně povedené obrázky, docela se mi po dobře známých hrdinech zastesklo (hodně zastesklo). Nehledě na to, že už dlouho jsem chtěla o jednotlivých knihách popovídat buď v recenzích nebo ve videu. A tak jsem se rozhodla podniknout důležitá opatření, abych to nějak vyřešila. Proč si neudělat knižní výzvu a nepročíst znovu v originále Mistborna (obě prozatímní trilogie), Elantris, Warbreakera (Vyjednavače) a další a další knihy dle řazení B. Sandersona, jak je uvádí na svých stránkách (viz link výše) a zakončit Cosmere razii Arcanem? No geniální nápad, řekla jsem si. Takže počínaje dneškem, poznamenávám si začátek jedné stále ještě letošní knižní výzvy, jejíž výsledky by se měly v brzké době začít objevovat nejspíše ve formě recenzí. Začínám Elantris. Samozřejmě, pokud se chcete k této výzvě přidat (ať už byste četli knihy B. S. poprvé či při opětovném čtení), jste srdečně v této výzvě vítáni.

A aby toho nebylo málo, Sanderson se může pyšnit opravdu mnohými talentovanými fanoušky – a to nejen výtvarného ražení, ale také hudebního. Zde přikládám k poslechu dva z mých patrně nejoblíbenějších hudebních počinů, které se inspirovaly právě jeho knižními světy. Absolutně famózní, geniální a úžasné. Inu, posuďte sami.