Staň se Vlkem, nebo zemři

Ragnar je mladý válečník, tvrdý a neústupný, vychovaný zvyky svého kmene Hromových pěstí, pro kterého je čest při soubojích vším. Sotva však oblékne šat dospělého muže, je lstí cizího kmene napadena jeho vesnice. Během tohoto krvavého masakru není ušetřen ani Ragnar, který se do řeže hrdinsky zapojí. Jenže každý hrdinský skutek je po zásluze potrestán a jednou musí nastat nevyhnutelné. I když si ale mladá Hromová pěst myslí, že pro něj existence na planetě Fenris končí a jeho duch odejde k předkům, všechno teprve začíná…

Asi to znáte. Otevřete knihu a v ní na vás vypadne naprosto epický, akcí nabušený prolog, ve kterém se ale dozvíte, že pravděpodobně klíčový, zkušenostmi i bitvami ostřílený hrdina právě dostává během souboje na život a na smrt značně napráskáno a že jeho budoucnost zřejmě nebude nejrůžovější. Střih, tma. Otočíte list. A najednou si řeknete: „Ou.“ Nová kapitola vás totiž přivítá v mladých letech hrdinova života. Co na plat, u knihy Hvězdný vlk je tomu právě tak.

Jestli je tenhle strategický tah na příběh jen nutným zlem, nebo je to vlastně naprosto v pořádku, o tom mohou být jistě vedeny celé debaty. Pro Ragnarův příběh jde však o naprosto logické řešení, neboť právě Hvězdný vlk je počátkem z celé série o tomto hrdinovi. Úvod, který nastiňuje hrdinovu (ne)slavnou budoucnost, má zde funkci navnadit čtenáře nejen do čtení úvodní knihy, ale také do knih dalších. V tomto případě jde skutečně o povedený postup. Jenže nejdříve si musíte projít menším peklíčkem, než se k oné budoucnosti vůbec dostanete.

Jak již bylo řečeno v anotaci, Ragnar začínal jako mladý, trochu pověrčivý a světa neznalý válečník. Po srážce s realitou, která mu naservíruje život ve značně nevábném složení, je tvrdě vychováván, jeho schopnosti bolestivě tříbeny a síly napínány až za hranice možností. Neustále se nad ním vznáší přítomnost smrti a sám musí bojovat se svými vnitřními démony. Asi to celé může znít velice „přitažlivě“, pokud máte rádi, když hrdinové dostávají do těla a svou slávu (nebo život) si musejí zasloužit. A toto v této knize skutečně najdete. Problém však nastává v akčnosti vyprávění i absenci jasnějších sci-fi prvků, které se ve Warhammeru 40k běžně vyskytují.

Téměř až do poloviny knihy se musíte prodírat někdy ne zrovna zajímavými detaily průběhu nejen Ragnarova života, jejichž začlenění je podmíněno tím, že jde o vstupní díl do série a není možné se jim vyhnout. Ragnarův vývoj je, co se týče jeho životopisu, možná zajímavý, ale místy je popsán nemastně-neslaně a některé užité fráze a oslovení v dialozích jsou spíše k smíchu pro svou banálnost a špatný výběr pro situaci, než aby je bylo možné brát seriózně. Je těžké říct, jestli z toho vinit autora nebo překladatele. S druhou polovinou knihy ale konečně přichází pořádná warhammerovská akce. A skoro to vypadá, že jak autora, tak i překladatele začal příběh bavit mnohem více a dali do něj to, co čtenář celou dobu čekal. Akci, napětí, technologie, ty správné záporáky i jednu z větších příležitostí, kde Ragnar mohl ukázat svůj potenciál. Takže pokud vás příběh na začátku nenadchne, vydržte.

Kniha Hvězdný vlk nepatří mezi špičku, spíše mezi průměr, zvláště kvůli rozvláčnému začátku a občasným prapodivně užitým větám i těžce rozlišitelnému zařazení, jestli jde stále ještě o sci-fi, nebo spíše o fantasy. Ale přesto jde o příběh, který je velkým skokem do historie jedné frakce Impéria a jednoho z hrdinů ve velkém světě Warhammeru 40,000. A ještě má také jednu skvělou vlastnost. Můžete knihu číst, aniž máte povědomí o zbytku příběhových linií tohoto neuvěřitelně velkého universa. Právě i v tomto jde vidět um Williama Kinga, který dovedl do jedné knihy vložit co je třeba, ale zároveň nevyzradit příliš.

 
NÁZEV: Hvězdný vlk (Space Wolf)
SÉRIE: Hvězdný vlk (1)
AUTOR: William King
PŘEKLAD: Pavel Velan
NAKLADATELSTVÍ: Polaris
ROK VYDÁNÍ: 2002 (vydání originálu 1999)
POČET STRAN: 276

3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

 

„Doufám, že se ještě setkáme, jarle,“ řekl Ragnar vážně.

Stařec se otočil a zahleděl se na něho. V očích měl zvláštní výraz. „Líbíš se mi, chlapče, takže ti dám radu. Modli se, abychom se už nikdy nepotkali. Protože pokud se tak stane, ten den pro tebe bude osudný.“