Je čas vyložit karty na stůl

Jako by těch seznamů nebylo dost, říkám si. Zase si budu akorát nadávat, říkám si. Ale proč vlastně nezačít něco, co mi může pomoct obeznámit se taky se zahraniční literární scénou? Tahle vidina informovanosti je až příliš neodolatelná. Tak vám tedy povím, co mě to zase popadlo.

Za všechno může můj drahý kolega Martin aka Brahmin the Headless a jeho Kvantová zahrádka. Stačilo totiž jedno slovní spojení v jednom z jeho článků, které mi v hlavě zažehlo vlákno nápadu. A tak tedy vznikl nápad na Wild Cards, tedy Divoké karty. O co jde?

Varování: Než kliknete na další nejbližší odkaz, ujistěte se, že vaše rozhodnutí rozkliknout jej bylo skutečně dobrovolné. Obsah, který v odkazu naleznete, může být při zpracování velice nebezpečný a návykový až hrůza. Neberu žádnou zodpovědnost za to, že si zaspamujete čtečku, PC nebo e-mail tunami dat.

Už nějakou dobu jsem zaregistrovaná k odběru volně dostupných knih na instafreebie. Je to takový milý počin, kdy vám jednou denně přijde e-mail s odkazy na dostupné knihy podle žánru. Když si nějakou knihu vyberete, můžete si ji stáhnout a tak se dostanete do nekonečné smyčky mailů s dalšími volně stažitelnými knihami a novinkami od samotných autorů. Ale je to na druhou stranu hrozně fajn. Knihy v angličtině zdarma, kdo by to nechtěl? (Jo, je to skoro stejně návykové, jako bookbub nebo projíždění e-booků na amazonu za $0.00, ale co už.)

Nuže, abych se konečně dostala k jádru pudla, s čímž mám obvykle velký problém – usmyslela jsem si, že si vždy v množství nastahovaných knih (jsou jich možná už stovky, když vezmu v potaz i položky v kindlu) vyberu jednu knihu, která se stane mou Wild Card, tedy Divokou kartou. O potenciálně volitelných knihách si nebudu dopředu nic zjišťovat, možná se nechám trochu ovlivnit i vzhledem obálek, možná se však naslepo budu trefovat myškou do řady ikon ve složce v PC. Dám si závazek, že již vybranou knihu skutečně přečtu a napíši na ni recenzi v angličtině pro goodreads a překlad recenze do češtiny tady na blog. Cílem tohohle výběru bude také to, že se nenechám dopředu ovlivnit názory jiných čtenářů a sama tak budu objevovat nové světy bez předchozí průpravy nebo doporučení. A navíc se zbavím jedné další položky z nekonečných děsivých seznamů. Ke každé vybrané knize vytvořím vždy krátký post se základními údaji o knize (tady už se zjišťování informací asi nevyhnu) a pravděpodobně si stanovím deadline dočtení, přes který nepojede vlak. Připojovat budu také odkaz ke stažení (snad to bude fungovat). Jen upozorňuju, že stahuju v drtivé převaze knihy žánru fantasy, případně sci-fi, takže kdybyste se ve čtení vybrané knihy chtěli připojit, asi budete trochu zklamání malými proměnami v žánrech. Každopádně, toto je tedy ten můj geniální nápad. A jak je napsáno v titulku článku – je čas vyložit karty na stůl.