Knižní série, kterým se (zřejmě) nevyhnu

Nepatřím mezi typ lidí, kteří se bezhlavě ženou za věcmi, které jsou zrovna IN. Stejným pravidlem trpělivého čekání, až se vlna hysterie přežene, se ve většině případů řídím i u knih. A důvod? Stačí mi totiž sledovat zaspamované zdi literárních skupin na sociálních a knižních sítích příspěvky knižních blogerů, booktuberů a nakladatelů pojednávajících o několika hitovkách, bez kterých málem nemůžete žít. Čte je každý. Vidíte na ně reklamy všude. Útočí na člověka, kde se jen dá. Někdy už chybí jen strach z otevření ledničky. Kvůli takovému tlaku se mi občas stane, že mi tahle příjemně vypadající propaganda začne sahat do svědomí a chce, abych se také přidala k těm hordám nadšených čtenářů. Ale jen málokdy skutečně podlehnu.

Kolikrát jsem se sama sebe ptala, proč mám takové sklony negovat všechno, co zrovna letí. Kdysi to bylo strategické odmítání seriálu Pokemon, pak příchodu knih o Harrym Potterovi. Jeden by řekl, že dneska to mohou být opět Pokemoni a pokračování Harryho Pottera, ale už toho bývá víc. (A z většiny téhle předpojatosti jsem trochu vyrostla.) Snažila jsem si své zpátečnické chování ospravedlnit tím, že si nejdříve musím šílenství kolem novinek prohlédnout zpovzdálí a sledovat, co dobrého (nebo špatného) přinese. Kolikrát se mi takové stalkování vyplatilo, ale váhám, jak je tomu u literatury celkově. Jsou to přeci jen KNIHY…

Uvědomuji si, že takový přístup není zrovna u knihomola nejlepší, zvlášť, pokud jde o přehled. Lidé obecně prahnou po žhavých nových knižních světech. A pokud jste ke všemu ještě knihovník, musíte aspoň zhruba vědět, o čem tyhle světy jsou, což je důležité pro doporučování, co by si měl návštěvník knihovny určitě přečíst, pokud se nemůže rozhodnout. (Pravdou ovšem je, že v knihovně, kde „pracuji“, kralují autoři jako Danielle Steel, Vlasta Javořická a Ed McBain, takže až tak dotazů na novinky nemáme.)

Nemyslete si, že mám k novinkám kategorický odpor. To zase ne. Jako prakticky každý knihomol mám ráda pohled na nové knihy, procházení katalogů i regálů v knihkupectvích a tak dále. Můj problém možná tkví v tom, že z knih, co by média inteligence, vzdělávání a rozvoje imaginace a dalších oblastní lidského života, se dneska stal prachsprostý byznys. Na jednu stranu se to pochopit dá, na druhou mě to děsí.

Kupříkladu začínám být skeptická ke knihám s nálepkou bestseller. Z některých, se kterými jsem se setkala, jsem byla převážně znepokojena jejich obsahovou kvalitou (Zmizelá, Dívka ve vlaku). U jiných mě znechutila typografická úprava textu, jelikož pro velikou propagační kampaň asi není čas upravit pořádně jednu z nejdůležitějších věcí. Možná zabíhám do přílišných detailů, ale i tyhle detaily jsou pro mě velice důležité, pokud se rozhoduji, co dále číst.

Přiznávám se, že se k novinkám dostávám s velkým zpožděním. Vzhledem k tomu, co jsem napsala výše, je to zřejmé a možná i pochopitelné. Mezitím se věnuji knihám starším, vydaným před řádkou let, ale ze kterých bývám často příjemně překvapená. Ono stíhat číst, co zrovna frčí a do toho i starší tituly, je velice těžké – ne-li úplně nemožné. A i když mě trápí, že jsem takový opozdilec, raději se věnuji knihám, které jsou časem osvědčené než těm, o kterých kdosi rozhodl, že budou ikonami současné literární scény.

Abych se dobrala, o čem tohle celé blábolení vůbec má být, musím ještě poznamenat jednu malinkou věc: mám mnoho specifických seznamů knih, ze kterých si čtivo vybírám. Jednou o nich třeba něco napíšu. Ale podstatné je, že se právě chystám vytvořit další, abych uspokojila své pošramocené svědomí z toho, že nejdu s proudem a abych tak mohla psát vlastní pohledy na tituly, které čtou ostatní. A vzhledem k tomu, že většinou jde o knižní série, tento článek bude směrován právě k nim.

Vytipovala jsem si z toho xměsíčního sledování skvělých booktuberů a blogerů několik sérií, které mě zvlášť oslovily nebo prostě zaujaly kvůli rozporuplným reakcím. Nedávám si žádný časový limit, do kdy bych se s nimi chtěla hlouběji obeznámit, prostě až se k nim dostanu, tak se stane.

1. Selekce – K. Cass

O Selekci toho bylo vyřčeno i napsáno spousta. Někdo se rozplýval nad grafickým zpracováním, jiní nad dějem. Po Selekci jsem pokukovala už v době, kdy vyvolala nadšení mezi zahraničními čtenáři. Já jen doufám, že mě první díl patřičně nadchne.

2. Skleněný trůn – S. J. Maas

Co si budeme povídat – tato série se stala mimořádným trhákem, který přinesl právě ony rozporuplné reakce. Rozhodla jsem se tuto série zařadit do tohoto seznamu proto, že je nejen populární, ale že jde o fantasy (sice údajně pro mladší čtenářskou skupinu, ale co už se dá dělat). Jsem více než zvědavá, jestli se mi do první knihy podaří začíst, vzhledem k tomu, že jsem v knihkupectví po pár stranách raději sáhla po Kopřivově Rychlopalbě… Ehm…

3. Cormoran Strike – Robert Galbraith (J. K. Rowling)

Na styl, jakým píše paní Rowling, mám tak trochu sklony dívat se skrz prsty. Ovšem nejsem až takový idiot, abych srovnávala Harryho Pottera s knihami určeným pro úplně jinou věkovou skupinu, s jiným námětem, spadajícím do úplně jiného žánru a s dalšími desítkami rozdílů. Na tuto sérii mě navnadila úžasná Suzanne, která ve svých videích o knihách s Cormoranem Strikem velice hezky mluví. První díl na mě již čeká, musím jen dočíst hromadu jiných knih. Upřímně se ale na tuto sérii těším. Díky, Suzanne!

4. Vampýrská akademie – R. Mead

Nejsem si jistá námětem této série, jelikož mám strach, že nepůjde o můj šálek kávy, ale čtenáři tuto sérii vesměs s upřímností zbožňují. A pokud mi ji doporučil kamarád, který miluje knihy typu Malazská kniha padlých, a také kamarádova přítelkyně, rozhodla jsem se jim důvěřovat a sérii prubnout. Díky, Dessi a K. – snad mě tyto knihy nezklamou.

5. Mercedes Thompson – P. Briggs

O této sérii vím celé roky ještě z dob, kdy jsem si kupovala jistý časopis s fantasy, sci-fi a hororovou tématikou. Nikdy mě ale nezaujala tak, že bych ji chtěla přečíst. Teď se ale časy trochu změnily. Knihy s Mercy Thompson mi připomněla opět Suzanne, která Mercyiny příběhy označila jako povinnost pro milovníky urban fantasy, pokud se správně pamatuji. Takže konec výmluv, je na čase tuhle záležitost vyřídit.

Uf, jestli jste se dostali ve čtení až sem, obdivuji Vás. Zároveň Vám děkuji za pozornost a trpělivost. Pokud znáte jiné série, které jsou či byly v minulosti stejně populární jako výše zmíněné, prosím, klidně mi je napište do komentářů. Budu jen ráda a třeba si seznam o něco prodloužím.