Last of The Fallen

Sheila Lawrence a její dvě dcery Rebecca a Sophie žijí ve strachu. Skrývají se před nebezpečným člověkem z jejich minulosti, takže nemohou žít normálním životem, i když se o to pokoušejí. Jednoho dne začne se Sheilou v kavárně, kde pracuje, mluvit podivný muž, a už po pár větách Sheila ví, že se její největší obavy staly skutečností. Onen cizinec je zaplacen za její smrt a muž, který jej najal, chce dostat její děti. Co hůř – onen muž stojící za tímto lovem, je otcem Rebeccy a Sophie. Nathan, kterému je zaplaceno udělat svou práci, zjišťuje, jak nevinné obě dívky a jejich matka jsou, a jak nefér celá ta situace je, se rozhodne neposlechnout dané rozkazy. Poté, co dívky a jejich matku takto zachrání aspoň na krátký čas, trest za neuposlechnutí příkazu přichází – a bude horší než smrt…

Nejdříve ze všeho bych chtěla poděkovat panu Murraymu za poskytnutí možnosti přečíst si jeho knihu. Trvalo to dlouhou dobu najít si pár volných chvil pro čtení (za což se omlouvám). Ale po dokončení čtení musím říct, že si tahle kniha zaslouží být čtená. Každopádně, čtenáři by měli být pozorní – když ji začnou číst, kniha je nenechá přestat. A teď, o čem kniha je a co si o ní myslím?

Jde o příběh zasazený do našeho světa, kde hlavní část síly ovládají sabaty (coveny) čarodějnic – dobré nebo špatné sabaty – a další nadpřirozené bytosti. Zlé čarodějnice (a černokněžníci), používající mocné síly pro sebe, nejsou i přes všechno příliš šťastliví. Očekává se od nich, že budou poslouchat příkazy vůdce sabatu. Hodněkrát jsou tyto příkazy plné čistého šílenství. A co je smutné – pokud chceš žít – musíš udělat všechno, co vůdce řekne.

Příběh je napsán z pohledu několika postav – hlavně z pohledu Nathana a Rebeccy. Celkem jsem se obávala tohoto druhu vyprávění, protože ne vždy je autor schopný napsat tímto způsobem příběh pořádně. Nicméně, tohle nebyl ten případ. Každá postava v příběhu byla dostatečně dobře popsána. Ať už to byl Nathan – mladý černokněžník, jehož přirozeností je být zlý – nebo jeho starší bratr Lucas, který není o nic lepší než Nathan, či Rebecca, dvacetiletá dívka, které matka přenechá starost o čtyřletou Sophie. Popravdě, nenudilo mě ani mě nepřivádělo k šílenství tohle přeskakování mezi postavami, jak se mi to stalo u mnoha jiných knih. Přeskakování bylo použito opatrně a hlavně tak, aby čtenáře nutilo chtít víc. A to se mi líbilo, protože po určité době jsem nemohla knihu odložit.

Co opravdu oceňuji na této knize, jsou velmi dobře popsané akce a psychologie hlavních protagonistů. Úplně jsem cítila Rebečino zoufalství nad situací, ve které se ocitla nebo přicházejí temnotu, která doháněla prakticky každého v příběhu a nutila je dělat odporné věci nebo činit hrozivá rozhodnutí. Další věcí, která se mi líbila, bylo objevení se postavy z mytologie a také, samozřejmě, použití modelu dobré a zlé strany se specifickými bytostmi na každé straně. Co mě potěšilo, byla latina. Dovedu si představit, proč autor zvolil tento jazyk jako hlavní jazyk síly jedné z těchto stran.

Upřímně, co mě nepotěšilo, byla gradace děje. Myslím si, že nebyla tak šokující, jak by mohla být, kdyby některé postavy zůstaly prostě mrtvé a jiné méně… božské. Nebyla jsem zrovna šťastná z vykrystalizování celé situace tímto způsobem, ale dovedu respektovat autorovo rozhodnutí. Ale i tak, budou (nebo již jsou) další knihy v sérii, takže se domnívám, že autor měl s tímto způsobem své úžasné plány. (A třeba bude v dalších dílech méně spící Sophie, protože jsem ještě neviděla čtyřleté dítě, které by bylo schopné zaspat skoro všechno.)

Richard Murray vytvořil dobrý příběh ukazující, že ne vždy musejí být lidé z temné strany striktně špatní a na druhé straně, ne všichni, kdo se tváří jako dobří, musejí být absolutně perfektní. Last of The Fallen je rychle plynoucí příběh zasazený v Anglii, plný akce, velmi dobře napsaných postav a jde také o příběh s příchutí hororu.

NÁZEV: Last of The Fallen
AUTOR: Richard Murray
SÉRIE: Light and Shadow (1)
POČET STRAN: 217
ROK VYDÁNÍ: 2015
JAZYK ORIGINÁLU: anglický

3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

 

– Recenze byla nejprve publikována v anglickém jazyce na Goodreads.com, zde se jedná o volnější překlad do češtiny –