Historie obyvatel Země je psána miliony kilometrů od jejího povrchu. Osudy lidstva se odehrávají na palubách dvou vesmírných lodí, nesoucích vyslance lidského rodu nekonečným vesmírem směrem k Nové Zemi. Roky poklidné pouti za novým domovem naruší až nečekané události, jejichž jediným svědkem měla zůstat neprostupná mlhovina obklopující vše živé…

Být „uvězněný“ v obřím kolosu uprostřed něčeho a ničeho může být pro někoho noční můrou. Pro členy nejmladší generace posádky Empyrea je to ale naprosto obyčejná a samozřejmá skutečnost, jelikož nic jiného v životě nepoznali. Zástupci této generace jsou šestnáctiletá Waverly Marshall a podobně starý Kieran Alden, kterým byla od mala předurčována společná budoucnost. Vzájemně s představami rodinného života nemají problém a je to pro ně uzavřená věc. Po „incidentu“ jsou jejich vize otřeseny do základů a oba musejí hledat řešení pro nečekanou situaci, do které se dostanou. Rozhodně ale nejsou jediní, komu je doslova zpřevracen život vzhůru nohama.

Mlhovina je netypická svými postavami. Setkáte se zde s hrdiny, kteří se snaží udržet na Empyreu pořádek před úplným chaosem, dále s lidmi, u kterých se začnou při krizové zátěži projevovat jejich skutečné vlastnosti, jež ale vždy nejsou úplně kladné, a také s osobami, o kterých nebudete vědět, co si o nich myslet dřív. Obvykle je možné v příbězích očekávat zcela jasně záporné a prakticky stoprocentně kladné postavy. Ať už je to ale Kieran, Waverly či kdokoliv další z obou posádek, nikdo nepůsobí vyloženě jedním z těchto dvou pólů. Jak už to obecně u lidí bývá, každý může být ovlivněn různými způsoby a různými směry, mít své důvody i pohnutky k tomu či onomu úkonu – a u postav z této knihy to není výjimkou.

V příběhu se kromě pocitu jakési stísněnosti setkáte také se silným motivem konání skutků ve jménu vyššího dobra pro společnost, jemuž se nevyhnou ani hlavní postavy, kterými jsou z většiny malé děti nebo adolescenti. S tím se ale nese to, že vykonávání poslání s tímto specifickým cílem je v Mlhovině dosahováno s různými vedlejšími efekty. A ty kolikrát nemusejí být zrovna košer. Pro některé čtenáře může být toto spojení osudů postav a následků z jejich rozhodnutí těžkým soustem, kvůli kterému knihu nakonec odloží.

Pokud pominete i jisté odchylky po stránce fyzikálních zákonů při cestování ve vesmíru, čekejte příběh s rychlým spádem a scénářem toho, co se stane s lidmi, kteří mají v určitém smyslu svázané ruce, ale musejí konat. Mlhovina z pera spisovatelky Amy Kathleen Ryan je knihou, která dovede oslovit nejen mladé čtenáře, ale každého, kdo má rád dystopický nádech příběhu s příměsí prvků romance a prostředím typickým pro sci-fi.

 
NÁZEV: Mlhovina
SÉRIE: Vesmírná pouť (1)
AUTOR: Amy Kathleen Ryan
PŘEKLAD: Lenka Faltejsková
NAKLADATELSTVÍ: Knižní klub
ROK VYDÁNÍ: 2012 (vydání originálu 2011)
POČET STRAN: 304
 

4 out of 5 stars (4 / 5)