Poselství práva

Za zvuku výstřelů hájil dlouhá léta Waxilián Ladrian právo v divokých Burinách. Po čase jej ale situace v rodině donutila vrátit se do Elendelu – do tolik rozdílného velkoměsta, do něhož se již pomalu začaly vkrádat vymoženosti moderní doby. Ale i zde, ve městě tolik spjatým s tajemnou – až bájnou minulostí, nachází Lord Ladrian úskoky šlechty i zločineckého podsvětí, do nichž je zatažen víc, než by bylo zdrávo…

Po neuvěřitelně úspěšné trilogii Mistborn s úřadujícími hrdiny Vin, Kelsierem, Elendem, Breezem a dalšími, se Brandon Sanderson rozhodl navázat na dění ve světě Scadrialu řadou dalších příběhů, čímž potěšil nejednoho fanouška tohoto světa a ve čtenářském světě mohla ukápnout nejedna slzička štěstí. Poselství práva je první z těchto příběhů a vrací se do důvěrně známého prostředí plného allomancie, ovšem s určitou odchylkou – děj se totiž odehrává o několik staletí po událostech základní trilogie. Tímto tahem vznikl prostor pro spoustu nových konceptů i pro jistý logický vývoj populace a kultury, který má autor vždy pečlivě promyšlený.

Čtvrtá část série Mistborn má v sobě mnoho ze svých tří knižních předchůdců, ale právě díky zmíněnému časovému odstupu z ní dýchá zcela nová atmosféra. Již nečekejte skličující atmosféru mlh, bezpráví a padajícího popela. Nyní nastal čas, aby se čtenáři přenesli do doby, která by se dala nazvat ekvivalentem pozemského divokého západu, industrializace a holmesovských detektivek.

V Poselství práva dojde mnohokrát i na zbraně. Nečekejte však bezduché přestřelky, je nutné totiž nezapomínat, že se Waxův příběh odehrává ve světě, ve kterém se stále nacházejí lidé se zajímavými schopnostmi. A právě tyto schopnosti nejen, že nevymizely, ale dokonce se jejich povahy „namixovaly“ do zcela nových rozměrů a kombinací. Pokud je něco na Sandersonových světech dechberoucí, jsou to právě tyto koncepty speciálních schopností a jejich ukázky praktického použití. Samozřejmě použití během řádných krutopřísně epických akcí.

Kromě toho, že je Mistborn 4 naprostou nutností pro milovníky tohoto světa i lehkého steampunku, v příběhu se najde každý, kdo miluje vytříbený humor. Waxiliána totiž skvěle doplňuje poněkud nevycválaný společník Wayne, jehož hlášky vzbudí u čtenáře přinejmenším úsměv. (I když je pravda, že v originále vtípky dopadají na bránici mnohem silněji.) Wayna je snadné si zamilovat stejně jako Waxe, což kolikrát skončí u tuhnutí krve v žilách čtenáře, když se oba hrdinové dostanou do situací zavánějících pořádným průserem.

Čtete-li Sandersonovy knihy kromě jiného také kvůli jejich povaze šokovat v tu nejméně očekávanou chvíli, pak zbystřete. Ani v této knize o ně nebudete ochuzeni, jelikož obsahuje několik opravdu zábavných a překvapivých momentů. Na co jste si mohli zvyknout v předcházející trilogii, v tom je pokračováno i zde. A opět s lehkou grácií a jistým tajemnem, kde se nějaký pořádný „schod“ v ději opět objeví a kam vůbec povede.

Snad jedinou smutnou záležitostí v tomto pokračování je to, že již nejde o tak rozsáhlé dílo. Hlavní postavy nemají tolik prostoru na úplné vnitřní rozpravy nebo detailnější popisy toho, co dělají a proč. To již bylo vybudováno v 1. – 3. díle dostatečně obsáhle a právě z tohoto skvěle podaného základu a sledu dávných rozhodnutí minulých hrdinů čtvrtý příběh značně těží. Neznamená to ale, že by Waxiliánův příběh byl nějakým způsobem citelně okrouhaný. Právě naopak. Je až záhadou, jak to Sanderson dělá, ale i kratší příběhy mají hlavu a patu, logické zápletky, skvěle popsané postavy a propracované prostředí. Poselství práva se od tohoto mustru nevzdaluje.

Poselství práva má sice jinou atmosféru a pracuje s jinými možnostmi. Přesto jde ale o příběh ze světa, který důvěryhodně odpovídá na otázku, co bylo po Hrdinovi věků. Nezbývá než Brandonu Sandersonovi zatleskat pro to, jak se s návratem do Scadrialu popasoval, a jak úžasnou a akcí nabitou knihu vlastně napsal. Ale čekal by od Sandersona někdo vlastně něco jiného?

 
NÁZEV: Poselství práva (Alloy of Law)
SÉRIE: Mistborn (4)
AUTOR: Brandon Sanderson
PŘEKLAD: Milena Poláčková
NAKLADATELSTVÍ: Talpress
ROK VYDÁNÍ: 2013 (vydání originálu 2011)
POČET STRAN: 301
 

5 out of 5 stars (5 / 5)

 

Vzhlédl a odhadoval trajektorii. Z opasku vytáhl lahvičku, odzátkoval ji a spolkl její obsah, tekutinu s ocelovými hoblinami. Sykl, jak ho whiskey pálila v hrdle. Dobrý materiál, ještě od Stagina. Sakra, tohle mi bude chybět, až mi to dojde, řekl si a schoval lahvičku.