Sabrielin život vyhasnul krátce poté, co byla přivedena na svět. Přítomní měli tento případ za uzavřený, ale přesto se objeví člověk, který má na situaci jiný názor. Touto osobou je tajemný Abhorsen, Sabrielin otec a nekromant sloužící Výsadě, který přišel, aby dcerku přivedl ze Smrti zpátky k životu. To se mu skutečně k údivu všech podaří. Po řádce let, kdy Sabriel dospěje v mladou ženu, se její poklidný život studentky Wyverleyské akademie zkomplikuje. Její otec záhadně zmizí kdesi ve Starém království, zanechávajíc po sobě svému potomkovi meč a zvonky neodmyslitelně patřící k člověku, který dovede ovlivnit samotnou smrt. Pro Sabriel to znamená jediné – převzetí otcova poslání – ukládat oživené Mrtvé zpátky ke spánku. Na to ovšem tato mladá žena není připravena a rozhodně nechce nechat otce napospas osudu. Ví však, že aby jej našla, musí překonat Zeď oddělující vyspělé Ancelstierre od Starého království a pokračovat dál do vnitrozemí – do země plné nebezpečí a Výsadní magie, do země, která má být Sabrieliným domovem.

Knihy ze série Staré království nejsou v literárním světě žádnou novinkou. Přesto se zdá, že se jim v posledních několika měsících dostalo zvláštní pozornosti – došlo k jakémusi znovuobjevení těchto knih určených pro dospívající čtenáře. Podle mnoha recenzí a názorů na tyto knihy lze dospět k závěru, že jde o tituly velice zdařilé a stále hodné pozornosti širokého literárního publika. Nezbývalo tedy než zjistit, co je na tom pravdy.

Už po několika stranách je jasné, že Sabriel přináší relativně originální svět a velice zajímavé schopnosti některých postav. To působí skoro jako háček, kterým autor loví potenciální milovníky jeho knih. Osobně jsem si říkala, že já budu jedním z nich, protože to, s jakou grácií a tajemnem vstupuje do příběhu Abhorsen, mě opravdu, jak se říká, namlsalo. Bohužel, s kapitolou, ve které se objevuje Sabriel, moje myšlenky vypadaly asi jako: „Čtu pořád tu samou knihu?“ nebo „O co tady jako jde?“ Teprve později jsem pochopila, jak si to autor s celým příběhovým světem vymyslel. Jenže to nějakou dobu trvalo.

Čeho jsem se po celou dobu čtení nemohla zbavit, byla neschopnost zažít se do příběhu. Na jednu stranu je kniha Sabriel napsaná opravdu výjimečně dobře, celistvě a dospěle – jednoduše nespadá do toho průměrného standardu, kterého je literatura pro dospívající dneska přehlcená. Na druhou stranu jsem měla pocit, že příběh byl do prvních dvou třetin tak dokonale napsaný a postavy tak vyvážené, že jsem neměla nic, co by mě na tom všem něčím zaujalo. Samozřejmě tady byly opravdu podivuhodné zvonky a Abhorsenův meč i Výsadní magie – je mi jasné, že za tím vším stojí mnohem větší příběh, než jaký se odehrával v prvním díle celé série. Jenže bojovat s knihou, která má být prvním poslem něčeho většího a úspěšného… To mě vždycky opravdu zklame.

Stejně tak musím zmínit poslední třetinu knihy, kdy autor poněkud opustil svůj striktní styl a perfekcionismus a příběh zajíždí do líbivých kolejí a předvídatelných zvratových kliček. Místy se objevoval patos, spěch a ploché detaily, které poznamenaly celý konec knihy a také můj celkový dojem z ní.

Domnívám se, že i tak Garth Nix nasadil laťku hodně vysoko. Sabriel je kniha s určitou úrovní, přinášející neotřelé možnosti, svět i postavy. Pro mě osobně však znamená lepší průměr, tedy knihu, u které mi není líto mít ji dočtenou, ale zároveň jsem snad čekala něco ještě víc – nějakou jiskru. Rozhodně ve mně ale zanechala zájem na čtení dalších dílů, zájem na větším ponoření se do světa Starého království – Sabrielina domova.

 
NÁZEV: Sabriel
SÉRIE: Staré království (1)
AUTOR: Garth Nix
PŘEKLAD: Milan Žáček
NAKLADATELSTVÍ: Triton
ROK VYDÁNÍ: (vyd. 1.) 2004 (vydání originálu 1995)
POČET STRAN: 330
 

3 out of 5 stars (3 / 5)