Jsou jich tisíce, možná miliony. Pomalu se jako černá záplava plouží londýnskými kanály a zanechávají za sebou odporné slizské stopy a smrt. Svýma tykadlovitýma očima a citlivými smysly pasou po dalším čerstvém mase. Je jich mnoho. A mají hlad. Velký hlad. A každý, kdo je neopatrný, jim už neuteče…

Asi každý, kdo se někdy setkal s hordou oslizlých slimáků na chodnících po dešti ví, jak je nepříjemné se jim při chůzi vyhýbat. Je ale štěstí, že tihle nechtějí nikoho, maximálně kromě svých kamarádů, sežrat. V Londýně podle Shauna Hutsona vypadá realita ale poněkud jinak. Když kriminální vyšetřovatelé najdou na veřejných záchodcích první oběť s naprosto ožraným obličejem pokrytým odporným smrdutým slizem, ještě netuší, kdo za tím vším stojí. Že by navíc měli hledat spojitosti také s lidmi nakaženými podivnou nemocí, kterým těla mizí pod nápory ohromných hnisajících boláků, je taktéž zatím v rovině nejasných teorií. Co ale vědí i bez pomoci je, že mrtvých kvapem přibývá.

Vy jako čtenář budete moci přihlížet nechutnému konání nenasytných slimáků. Budete moci prožít do detailu popsané mlaskavé běsnění a v uších uslyšíte křik jejich obětí. Autor se totiž rozhodl dát průchod svému citu pro zvrhlou brutalitu. A pokud by to bylo málo, tito zmutovaní slimáci mají rádi moment překvapení svých obětí v tu nejméně vhodnou dobu. Takže si budete moct užít také barvitě podané sexuální scény těsně předtím, než se změní v krvavá, slizká jatka. A že se v knize nacházejí i klidnější pasáže, to je jen malý bonus navrch.

Aby to všechno nebylo právě jen slimáčí zvrácené představení, děj se točí také kolem mladého lékaře Alana Finche, který musí řešit nejen nestabilní osobní situaci, ale také stejně nevyváženou situaci kolem svých záhadně nemocných pacientů. Ale protože je Alan člověk na správném místě a „ve správnou dobu“, brzy se před ním otevřou řešení na oba zásadní problémy. Alanův příběh, stejně jako vhled do rozhodování ostatních vedlejších postav, je právě ten aspekt, který knihu Slimáci posouvá dál. Jinak by šlo skutečně jen o panoptikum nechutností, hektolitrů krve a jiných tělesných šťáv.

Rozuzlení si autor nechává zásadně na posledních několik stran, tedy až ve chvíli, kdy se situace pro Londýn zdá být naprosto a nenávratně apokalyptická. Přesto by se dalo říct, že nápad, který vše řeší, je nahozen zcela bez obalu, bez příkras a skoro bez péče – tudíž je možné jej považovat literárně za spíše odfláklý. Třeba budete mít tedy pocit, že ukončení knihy vlastně ani nemělo nastat, že chtěl autor dále pokračovat v barvitém líčení hrůzných smrtí. Ale i tak se Hutsonovi nakonec povedlo navodit díky vytažení esa z rukávu alespoň krátce pocit satisfakce, která celou knihu oddálila od fiaska.

Shaun Hutson vtiskl ve své knize Slimáci primitivním stvořením děsivou sílu, rychlost a nebývalé vražedné pudy. Při jejich sledování se vám bude místo kudly v kapse nejednou otevírat solnička, ale pro milovníky naturalismu a pitoresknosti je tato kniha ideálním počtením pro dlouhá a nudná odpoledne. Jen ji, prosím, raději nečtěte na WC.

NÁZEV: Slimáci (Breeding Ground)
SÉRIE: Slugs (2)
AUTOR: Shaun Hutson
PŘEKLAD: Alexandra Fraisová
NAKLADATELSTVÍ: Premiéra
ROK VYDÁNÍ: 1992 (vydání originálu 1990)
POČET STRAN: 160

3 out of 5 stars (3 / 5)

 

Mallows cítil, že se přestal ovládat natolik, že se mu po kalhotách rozlévá teplá a vlhká hmota. Pach z jeho vlastních exkrementů se míchal se smradem slimáků. Ti, kteří vylezli z krku a úst Tommyho Price, se teď prohryzávali tváří, očima k mozku. Další se přisáli ke rtům a zakousli se do měkkého masa a sražené krve.