Ticho před bouří

Někdy i zarputilý čtenář musí myšlenky na čtení vyhnat z hlavy. Je to sice s nadsázkou horší než mor, tyfus a debilita, ale někdy prostě není zbytí…

Ano, konkrétně období zkoušek velice nahrává onomu vyhánění čtenářských návyků. Přesně jedna taková série utrpení a naprostého mozkového vyčerpání způsobila to, že mě přestala těšit má milovaná záliba. Knihy. Naštěstí šlo o krátkodobou záležitost, jelikož i ono zkouškové období většinou netrvá zvlášť závratnou dobu. Jen pár měsíců. Obvykle. Ehm…

Po ukončení nadvlády přeinformovanosti jsem se konečně mohla vrátit k těm několika hromadám knih, které jsem v předstihu dosmýčila domů z knihovny, abych měla v době „prázdnin“ co číst. Nechci tady vypisovat celý seznam těchto knih, protože prakticky nemám ponětí, které knihy mi na stole a v digitální podobě v počítači vlastně leží. Brala jsem, co mi přišlo pod ruku, ale jde převážně o fantasy. Tím jsem si celkem jistá. Jak jinak. (Do prkenné ohrady, Iri Yanssen – zase fantasy? No jsi ty normální? Ano, nejsem.)

Nemůžu dokonce ani s jistotou říci, kdy se ke knihám dostanu. Čekají mě nové a velice osvěžující projekty, brigády, stěhování a další volnočasové aktivity, samozřejmě i jistá příprava na další studia. Ale v mých plánech se sama sobě jevím jako nepokořitelný hrdina, který všechna ta dobrodružství (včetně těch v knihách) prostě zvládne. To krátké období, během kterého jsem se připravovala na pořádný čtecí a zájmový maraton, je totiž jako ticho před bouří, protože i největší hrdinové musejí občas odpočívat.

Upřímně, sama jsem zvědavá, co nakonec z relativně volnějšího období vzejde. Jestli (a jak moc) se dovedu začíst, protože jakmile vidím slova MUSÍŠ PŘEČÍST, POVINNÁ ČETBA, DOPORUČENÁ ČETBA, jímá mě hrůza a automatická nechuť přijít s takto označenými knihami vůbec do kontaktu. Začínám mít totiž lehkou paranoiu, že jsem si sama na sebe upletla bič a celá ta hromada knih se změní v takový obdobně pojmenovaný seznam. Ale dokud budu mít upřímnou chuť do čtení, snad se to nijak nezvrhne.

Přeji Vám všem krásné letní měsíce a přečtených knih tolik, kolik Vy sami budete chtít.

Vaše Iri Yanssen J.