V hledáčku #1: mnohé v jediném, mágové ve městě a divné věci za polárním kruhem

Pokud se zajímáte o českou fantastickou literární scénu, jistě jste zahlceni různě kvalitními kusy, které na vás mrkají z výloh knihkupectví či vašich knihovniček nebo čteček. O některých z nich se píše více než o jiných, některé se stanou fenoménem mezi nadšenci a další, bohužel, zapadnou v nekonečných údolích zapomnění. Pravděpodobně vás zklamu, pokud v tomto článku očekáváte ty nejnovější a nejžhavější tipy na to, co číst dál. Tentokrát se totiž podíváme na kousky ve dvou případech ze tří lehce staršího data, kteréžto by, dle mého skromného úsudku, byla škoda dále opomíjet.

Máte chuť objevovat mladé nadějné autory a nevadí vám, že je kniha, kterou otevřete, sbírkou různorodých příběhů, zastřešených pouze určitým tématem či klíčovým detailem nebo atributem? Pak zvažte nahlédnutí do díla pojmenovaného Zpívající věže. Zpívající věže je sborníkem soutěžních povídek stejnojmenné literární soutěže, jehož editorkou je spisovatelka Jitka Ládrová. Zajímavostí zůstává, že tato autorka propůjčila vlastnoručně vytvořený literární svět stojící na podkladu alternativního středověku a antiky – svět Nejmocnějších – také dalším autorům z řad fanoušků a nadšenců, aby přidali také svou troškou do mlýna a napsali povídky do tohoto světa zasazené nebo jím inspirované. Výsledné povídky vyhodnocené jako nejlepší (psané dle původu autorů v češtině i slovenštině – protentokrát pomineme, že slovenské autory bychom měli brát jako zahraniční, ehm), byly otištěny do tohoto sborníku, který autorka dle svých slov vydala na vlastní náklady. Už to si zaslouží přinejmenším obdiv a pozornost. Literární soutěž měla v dalším roce také své pokračování, o ní a výsledcích ale zase někdy příště. Na tomto místě bych chtěla ještě autorce poděkovat za poskytnutí elektronické formy této knihy a do budoucna na memexu jistě přibude i řádná recenze.

Zpívající věže: editorka Jitka Ládrová, Straky na vrbě, 2017
Blog autorky: http://blog.ladrova.cz

Než se dostaneme ke druhé oficiálně vydané knize, ráda bych poukázala na jeden velice podařený a kvalitní literární projekt, který s největší pravděpodobností ještě není u konce a brzy se snad dočká dalšího zdařilého pokračování. Kdo má rád urban fantasy a k tomu domácí urban fantasy, ten by měl právě teď zbystřit. Je totiž libo trochu šíleného mixu fantastična, utajených společností vládnoucích magií a reálií (nejen) z prostředí moravské metropole Brna? Pokud jste odpověděli kladně, směle otevřete ve svém prohlížeči blog Mágů z Brna, neboť celý tento projekt je publikován na blogovací platformě. Budete tak mít v jednotlivých kapitolách možnost sledovat příběh Davida, zdánlivě obyčejného mladého muže pohybujícího se po tomto městě, i příběh dalších postav, které postupně začnou odhalovat Brno – a některé jeho obyvatele – z poněkud jiného úhlu pohledu, než na jaký jsou běžní smrtelníci zvyklí. Na zápiscích členů Kolegia mágů v Brně se jistě dobře pobaví nejen brněnští domorodci a čtenáři, kteří znají místní prostředí, ale každý, kdo má rád myšlenku, že tajemno může být na dosah ruky. (Obrázek je výstřižkem úvodního snímku na blogu MzB, zachycující jistojistě skutečnou momentku).

Mágové z Brna: https://magovezbrna.wordpress.com/

Facebook MzB: https://www.facebook.com/magovezbrna/

Třetím dílem, který se tentokrát dostal do hledáčku perplex memexu, je kniha z pera na scéně české fantastiky jistě dosti známého autora Jiřího Mazurka. Polární záře je příběhem řazeným pod sci-fi a já se s ním setkala ještě v dobách, kdy jej autor publikoval na nejmenovaném webu pro publikující autory nejrůznějšího literárního zaměření. Osobně jsem ke sci-fi vždycky hleděla s určitou nedůvěrou, ovšem po přečtení dobře odsýpajícího, tajemného a na záhady a zvraty bohatého příběhu zasazeného do prostředí dalekého severu naší planety, s protagonisty Petrem Brunerem, Sašou Gomelskijem, Světlanou Zareckou a dalšími, jsem zůstala uznale hledět s otevřenou pusou. Věřím, že pokud dáte této značně povedené české sci-fi šanci, litovat nebudete, jako jsem nelitovala ani já.  A stejně jako v prvním případě, i u Polární záře můžete do budoucna očekávat plnohodnotné zhodnocení zde na memexu.

Polární záře: Jiří Mazurek, Mystery Press, 2017

Goodreads profil autora: https://www.goodreads.com/author/show/13310926.George_Mazurek