Vládce klanů

Síla hrozivé Hordy, která pustošila země Východních Království, je potlačena. Od doby, kdy v dříve neporazitelných orkských klanech zavládla touha po moci a krvi umocňovaná silami černokněžníka Gul´dana, se nad celým lidem z Draenoru vznáší nedůvěra, zmar a zrada. Hrdí orkové jsou v bitvách svými malými protivníky snadno poráženi a jako by to nebylo málo, většinu z nich čeká deportace do internačních táborů řízených lidmi, kde stále více propadají v lhostejnost vůči sobě i světu. Přesto se do takové doby plné neradosti rodí nezvyklý hrdina, který i přes nepříznivý začátek může změnit mnohé…

Vládce klanů je v pořadí druhou knihou ze světa WarCraftu, která má za úkol přiblížit podrobněji některé detaily skryté za herní předlohou. V rámci celého universa WarCraftu spadá děj knihy někde do období dění ve WarCraftu II a WarCraftu III: Reign of Chaos. Přestože je těžké odhadnout, kolik čtenářů knih ze světa WarCraftu nikdy nehrálo hru, Vládce klanů by měl být dostatečně pochopitelný a přístupný i pro hrou nezaujaté čtenáře.

Co je ovšem přidanou hodnotou například na knize Vládce klanů, jsou některé změny v ději, které jsou v rozporu s dějem ve hrách. Pokud ale vezmeme knihy jako samostatné médium, jde o změny většinou osvěžující, uvádějící děj i zvraty do někdy více logických závěrů než je tomu ve hrách, což je pro příběh spíše plusem.

Vládce klanů je příběhem, který zachycuje poměrně rozlehlý časový úsek ze životů hlavních postav. Od letmo nastíněného osudu několika členů klanu Frostwolf až po příběh hlavního hrdiny Thralla, který mapuje jeho krutostí pronásledované dětství i ranou dospělost. Dále zmiňuje střípky z příběhu vůdce Hordy Orgrima Doomhamera či vývoj postav záporné strany. Na knížku o nějakých 260 stranách by se to mohlo jevit jako příliš velké sousto, které by mohlo vést k naprosté absenci větší výstavby charakterů či situace kvůli nutnosti popsat všechny tyto prvky aspoň letmým způsobem. Opak je v tomto případě pravdou. Christie Golden si s dějovou i časovou linkou zkušeně pohrála, všechno krásně zapadlo do sebe a v tomto ohledu je možné autorku pochválit.

Na knize je dalším plusem schopnost autorky představit zdánlivě kladnou stranu Aliance jako uskupení individuí, které i přes lákavé a zářné ideály může být mnohem temnější, než jak je vnímána zelenokožnatá protistrana. Jde o hezkou ukázku toho, že nic není černobílé ani ve světě WarCraftu. A i zde platí, že kdo umí používat mozek, ten vládne.

Jedním z mála záporů se může jevit snad jen malý rozsah celé knihy. I když celý příběh působí vyváženě po straně akce, napětí i zvratů a obsahuje jen málo momentů, které v negativním slova smyslu přitáhnou čtenářovu pozornost, kvůli vyšší čtivosti celého textu jde spíše o nevýhodu. Pro čtenáře bez přehnaných nároků může jít o knižní jednohubku, u které je škoda, že nemá o pár stran více.

Knihu Vládce klanů lze s přehledem zařadit mezi lepší kusy knižních příběhů světa WarCraftu. Kdo chce poznat světlou stranu krvežíznivé Hordy, neměl by se čtením tohoto příběhu otálet. Nejen Thrallův příběh přináší spoustu překvapivých momentů, které se Christie Golden podařily předvést s lehkostí a s patřičnou atmosférou, na kterou jsou fanoušci her Blizzard Entertrainmentu zvyklí.

 
NÁZEV: Vládce klanů
SÉRIE: WarCraft (2)
AUTOR: Christie Golden
PŘEKLAD: Jan Netolička
NAKLADATELSTVÍ: Fantom Print
ROK VYDÁNÍ: (vyd. 1.) 2004 (vydání originálu 2001)
POČET STRAN: 272
 

4 out of 5 stars (4 / 5)