Zlatý kříž

O tom, že Praha není nutně tím, čím se zdá, by mohl Václav Vran vyprávět hodně dlouho. Jeho podivná zkušenost začala, když jednou večer procházel setmělým parkem. Kdo by čekal, že právě tady jej přepadne podivná příšera a pokusí se jej zabít? A co si měl myslet o tajemném muži v brnění a s mečem v ruce, který se s onou příšerou rozhodl utkat v nelítostném boji? Ne, s takovými zážitky je možné říct jen jediné: Praha rozhodně nemůže být tím poklidným městem, jakým se zdá. Praha totiž skrývá nejedno mrazivé tajemství. A Vašek se, chtě nechtě, má stát jejich součástí.

Stává se to čím dál populárnější záležitostí. Zasadit nějaké to fantastično do míst, která jsou u nás v republice známá. Asi nemá cenu řešit, kdo s tím vlastně začal a kdy, jako spíš, kdo se s tím tak snadno zrádným prostředím popasoval alespoň trochu dobře a čitelně. Hádáte dobře. Pavel Renčín v problematice zabodoval.

Není to jen kvůli samotnému zasazení určitého příběhu do známého prostředí hlavního města. Vaškovo drama za odhalením, co se mu to vlastně přihodilo, a kdo si z něj rozhodl tropit legraci, je krystalem české fantastiky obroušeným do vysokého lesku nejen svým lehce poetickým, květnatým stylem psaní pana Renčína, schopností využít legendy a mýty a propojit minulost se současností, ale také četnými pitoreskními momenty, nenuceností a jakousi prvotní neohrabaností vyskládání děje, která je spíše kouzelná, než že by rušila při čtení.

U četby Zlatého kříže si také nejspíše budete muset dávat pozor, kde tuto knihu čtete. Pokud totiž patříte mezi čtenáře, kteří si neodpustí četbu ani v hromadné dopravě, může se vám snadno stát, že si budete chtít ukousnout ruku jen proto, abyste nedali najevo pobavení z naprosto šáhlých okamžiků v ději. A s těmi autor opravdu nešetřil. Kromě toho má postava mladého Václava Vrana jakousi schopnost dostávat se do naprosto bizarních situací, u kterých nebudete vědět, jak se mladík zachová. Ale jelikož je to typicky zručný Čech se zlatýma ručičkama, vlastní tvrdohlavostí a sklony vydržet naprosto všechny nástrahy, po čase si jej určitě oblíbíte.

Zlatý kříž má všechno, co by správná městská fantasy měla mít. Zajímavou zápletku, neotřelé postavy, skvělé prostředí i esenci městských creepy past. Je snad také velice pravděpodobně, že po dočtení knihy si dvakrát rozmyslíte, jestli ještě někdy (ať je to kdekoliv) stoupnete na kanál nebo jestli se na dopravní značky s názvy obcí budete dívat stále stejně. Pavel Renčín totiž vytřískal ze zdánlivě nudného prostředí měst jen to nejlepší a vytvořil nadějně vyhlížející koexistující svět, o jehož možné reálnosti by mohly být vedeny celé debaty.

 
NÁZEV: Zlatý kříž
SÉRIE: Městské války (1)
AUTOR: Pavel Renčín
NAKLADATELSTVÍ: Argo
ROK VYDÁNÍ: 2008
POČET STRAN: 255
 

4 out of 5 stars (4 / 5)

 

Hypnotické zářící oči ho najdou a zalijí svou přízní. Ďábel si pro něj beze spěchu kráčí. Netvor je o polovinu vyšší než Vašek. Černé plameny šlehají k obloze, Vršovice zapomněly šumět a troubit, cinkat tramvajemi a cvakat semafory… Strnuly hrůzou.